Program of 2nd International Conference PalaeoArc
Processes and Palaeo-environmental changes in the Arctic: from past to present

Pisa, 25th – 28th May 2021

The schedule is displayed in CEST (GTM +2, UTC +2)
Presenting Authors are underlined

Monday, 24th May 2021

10:00 – 17:00 - Workshops for young researchers

10:00 - 12:00 - Workshop SEM "The application of analytical SEM and EDS in the Earth sciences: the Tabletop Microscopes TM4000". Held by Dr. Massimo Tagliaferro (Nanovision S.r.l., Italy). Only for young researchers who registered for the workshop.

14:00 – 17:00 - Workshop FORAMS "Arctic benthic foraminifera: the main species commonly used in paleoenvironmental reconstructions. Review of two common genera, Islandiella and Cassidulina". Held by Dr. Viviana Maria Gamboa Sojo (Department of Earth Sciences, University of Pisa) and Prof. Katrine Husum (Norwegian Polar Institute, Norway).
Only for young researchers who registered for the workshop.

 

Tuesday, 25th May, 2021

13:30 -14:00 - Welcome to the conference: Astrid Lyså (Chair of the PalaeoArc Steering Committee) and Caterina Morigi (Chair of the Local Organising Committee).

Presentation of the special issue of AAAR: Anne Jennings, USA.

Session 1 – Theme 1: Dynamics of the terrestrial environment and landscape evolution, Chairman: Nicolaj Krog Larsen, Denmark and Andy Emery, UK

14:00 - 14:30 - Invited talk on Theme 1: Kurt H. Kjær (Univ. Copenhagen, DK): Ancient Environmental DNA – a Proxy in Quaternary Geology

14:30 – 16:00 – 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

14:30 - 14:45 Larsen, E., Lyså, A., Ganerød, M., Höskuldsson, Á, Van der Lelij, R., Tassis, G. Lake basin formed by interaction of volcanism and land surface processes – the Lake Nordlaguna on Jan Mayen
14:45 – 15:00 Wells, G.H., Sæmundsson, Þ., Dugmore, A.J., Luzzadder-Beach, S., Beach, T. Geomorphology, hydrology, and chronology of Holocene jökulhlaups along the Hvítá River, Iceland: implications for Icelandic Ice Sheet dynamics
15:00 – 15:15 Zaretskaya, N.E., Panin, A.V, Baranov, D.V., Kurbanov, R.N. MIS 2 extraglacial sedimentary environment in the Vychegda - Severnaya Dvina fluvial system: proglacial lakes, rivers, and wind.
15:15 – 15:30 Meyer, H., Kostrova, S.S., Meister, P., Lenz, M.M., Nazarova, L., Kuhn, G., Dvornikov, Y. Short-term hydroclimate changes in the Lake Bolshoye Shchuchye biogenic silica isotope record (δ18O diatom) linked to snow variability in the catchment.
15:30 - 15:45 Meister, P., Alexandre, A., Bailey, H. L., Barker, Biskaborn, B. K., Broadman, E., Cartier, R., Chapligin, B., Couapel, M., Dean, J. R., Diekmann, B., Harding, P., Henderson, A., Hernandez, A., Herzschuh, U., Kostrova, S.S., Lacey, J. H., Leng, M. J., Lücke, A., Mackay, A. W., Magyari, E. K., Narancic, B., Porchier, C., Rosqvist, G., Shemesh, A., Sonzogni, C., Swann, G. E. A., Sylvestre, F., Meyer, H. Northern Hemisphere Holocene hydroclimate inferred from a circum-Arctic stack of lake sediment oxygen isotope records from biogenic silica (δ18OBSi).
15:45 – 16:00 Kjellman, S.E., Thomas, E.K., Schomacker, A. Lake water isotope gradients in arctic and subarctic Fennoscandia: implications for precipitation isotope proxy reconstructions

16:00 - 16:15 – Break

Session 2 – Theme 1: Dynamics of the terrestrial environment and landscape evolution, Chairman: Chris Stokes, UK and Pertti Sarala, Finland

16:15 - 17:30 5 presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

16:15 – 16:30 Patton, H., Hubbard, A., Heyman, J., Alexandropoulou, N., Lasabuda, A.P.E., Stroeven, A.P., Hall, A.M., Winsborrow, M., Sugden, D.E., Kleman, J., Andreassen, K. A time-transgressive perspective of glacial erosion beneath the Eurasian ice sheet.
16:30 – 16:45 Ingólfsson, Ó., Ben-Yehoshua, D., Benediktsson, Í.Ö., Aradóttir, N., Farnsworth, W.R. Formation of Crevasse Squeeze Ridges – a case study from Trygghamna, Svalbard.
16:45 – 17:00 Kasprzak, L., Ewertowski, M.W. Comparison of landform and sediment production during different glaciation phases: A case study of polythermal glaciers on Svalbard.
17:00 – 17:15 Sarala, P., Männistö, M., Ahonen S. & Kupila, J. Bacterial communities associated with acid sulphate soils in the sub-Arctic.
17:15 – 17:30 Sander, L. and collaborators. Beach ridges of the Laptev Sea (Arctic Siberia) and their value as coastal archives.

17:30 - 17:40 – Break

17:40 - 18:36 Poster session: 14 posters speed-talk 3 minutes + 1 minute presentation

17:40 Alexanderson, H., Hättestrand, M., Karlsen, A.K., Lindqvist, M.A., Sigfúsdóttir, T. Lakes and trees on the deglaciating margin of the Scandinavian ice sheet during MIS 3 in northern Sweden.
17:44 Śledź, S., Ewertowski, M.W., Piekarczyk, J. Applications of unmanned aerial vehicle (UAV) surveys and Structure from Motion photogrammetry in glacial and periglacial geomorphology.
17:48 Wetterich, S., Murton, J.B., Toms, P., Wood, J., Blinov, A., Opel, T., Fuchs, M.C., Merchel, S., Rugel, G., Gärtner, A., Savvinov, G. Ancient permafrost of the Batagay megaslump (East Siberia) – first insights into chronostratigraphy
17:52 Kostromina, N.A., Krikunova A.I., Savelieva L.A., Tolstobrov D.S., Tarasov P.E. The Lateglacial and Holocene vegetation history of the central Kola Peninsula Region (NW Russia) inferred from the Lake Kamenistoe pollen record.
17:56 Lenz, K-F., Gebhardt, A. C., Gross, F., Krastel, S. Evolution of potentially sub-glacial Lake Manicouagan (Canada) derived from high-resolution reflection seismic data.
18:00 Opel, T., Wetterich, S., Meyer, H., Murton, J.B. Ice-wedge and pore-ice stable-isotope paleoclimatology at the Batagay megaslump (East Siberia).
18:04 Halaś A., Lamentowicz M., Łuców D., Loiko S., Konstantinov A.O., Kritskov I., Słowiński M. New testate amoebae calibration data set from permafrost peatlands NW Siberia (Russia).
18:08 Schwamborn, G., Strauss, J., Meyer, H., Jongejans, L.L., Mohammadi, A., Maggioni, F., Kartoziia, A., Schirrmeister, L. Sedimentation History of the central Lena Delta, Northern Siberia.
18:12 Missana, A.F.J.M., Furze, M.F.A., Stroeven, A. , Walker-Springett, G., Lakeman, T., Bukby J., Schytt-Mannerfelt, E. Mapping and dating Holocene advances of Nansenbreen on Erdmannflya, Svalbard.
18:16 Dewald, N., Lewington, E.L.M., Livingstone, S.J.1 Clark, C.D., Storrar, R.D. Distribution, Characteristics and Formation of Esker Enlargements.
18:20 Strzelecki, M.C., Lindhorst, S., Hein, C.J. Record of sea-level change, fluctuations of sea-ice and post-glacial landscape transformation extracted from Svalbard beach ridge plains – case study of Bjonapynten, Svalbard,
18:24 Kasprzak, L., Ewertowski, M.W., Kalita, J., Szuman, I., Tomczyk, A.M. Time scales of glacial landform creation and depositional efficiency, southern sector of Scandinavian Ice Sheet, Poland
18:28 Kostromina N.A., Gusev E.A., Krylov A.A., Krylov A.V. Preliminary results of pollen study from East-Siberian sea sediments.
18:32 Fedorov, G., Savelieva, L., Bobrov, N, Ludikova, A., Kostromina, N., Cherezova, A., Starikova, A., Bolshiyanov, D., Fedorov, A. Postglacial environmental history on LGM Ice Marginal Zone in northwestern Russia as reflected by lake sediment records.

 

18:40 – 19:00 – Discussion on the theme of the day


Wednesday, 26th May 2021

Session 3 – Theme 2: Dynamics of Arctic ice sheets, ice shelves and glaciers, Chairman: Ívar Örn Benediktsson, Iceland and TDB

14:00 - 14:30 - Invited talk on Theme 2: Wesley R. Farnsworth (Univ. of Iceland, IS): Distally deposited tephra constrains High Arctic post-glacial sea level and glaciers.

14:30 – 16:00 – 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

14:30 – 14:45 Larsen, N.K., Søndergaard, A.S., Levy, L.B., Laursen, C.H., Bjørk, A.A., Kjeldsen, K.K., Funder, S., Strunk., A., Olsen, J., Kjær, K.H. Cosmogenic nuclide inheritance in Little Ice Age moraines - a case study from Greenland.
14:45 - 15:00 Dulfer, H.E, Margold, M. Dynamics of the central sector of the Cordilleran Ice Sheet through the last glacial cycle.
15:00 – 15:15 Roche, A.E., Furze, M.F.A., Lang, S.I., Schomacker, A., Szidat, S. Neoglacial plateau ice cap behaviour in central Spitsbergen constrained by subglacially preserved vegetation.
15:15 - 15:30 Benediktsson, Í.Ö., Aradóttir, N., Ingólfsson, Ó. & Brynjólfsson, S. Geomorphic evidence for cross-cutting palaeo-ice streams in NE-Iceland.
15:30 – 15:45 Aradóttir, N., Benediktsson, Í.Ö., & Ingólfsson, Ó. Internal architecture of drumlins revealed by sedimentological data and ground-penetrating radar - a case study from Bustarfell, NE-Iceland.
15:45 – 16:00 Helgadóttir, E.G., Benediktsson, Í.Ö., Ingólfsson, Ó. Ribbed moraine in Iceland.

16:00 - 16:15 – Break

Session 4 – Theme 2: Dynamics of Arctic ice sheets, ice shelves and glaciers, Chairman: Monica Winsborrow, Norway and Witold Szczuciński, Poland

16:15 - 17:45 - 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

16:15 – 16:30 Malles, J.-H., Maussion, F., Marzeion, B. Exploring the influence of frontal ablation on global glacier mass change projections.
16:30 – 16:45 Tanghua, L., Khan, N.S., Baranskaya, A.V., Shaw, T., Peltier, W.R., Wu, P., Horton, B.P. Relative sea-level changes since the Last Glacial Maximum and Glacial Isostatic Adjustment in the Russian Arctic.
16:45 – 17:00 Lakeman, T.R. A New Relative Sea-Level Database for Norway.
17:00 – 17:15 O’Regan, M., Cronin, T.M., Reilly, B., Alstrup, A.K.O., Gemery, L., Golub, A., Mayer, L.A., Morlighem, M., Moros, M., Munk, O.L., Nilsson, J., Pearce, C., Detlef, H., Stranne, C., Vermassen, F., West, G., & Jakobsson, M. The Holocene dynamics of Ryder Glacier and ice tongue in north Greenland.
17:15 – 17:30 Furze, M.F.A., Pieńkowski, A.J., Corlett, H., Troyer-Riel, R., Thiessen, R., Szidat, S. The last ice shelf of the NW Laurentide Ice Sheet
17:30 – 17:45 Bauch, H.A. Asymmetric Growth of the Eurasion Ice Sheet during the Saalian and its Implication for Reconstructing Eemian Environments.

17:45 - 17:55 – Break

17:55 - 18:35 Poster session: 10 posters speed-talk 3 minutes + 1 minutes of presentation

17:55 Livingstone, S.J., Lewington, E.L.M., Clark, C.D., Storrar, R.D., Sole, A.J., McMartin, I., Ng, F. A quasi-annual record of time-transgressive esker formation
17:59 Belova, N.G., Nesterova N.B., Khomutov A.V., Massive ice beds distribution and the boundaries of Late Pleistocene glaciation at Western Siberian lowlands.
18:03 Asim A., Dunlop P., Coleman S., Kerr D., McNabb R.W., Noormets R. Decadal glacier changes using object-based image analysis.
18:07 Kowalski, S., Ohlendorf, C., Matthiessen, J., Gebhardt, A.C. Initial Analysis of Sediment Cores from Lake Melville, Canada, Suggesting a Potential Late Glacial-to-Holocene Sediment Sequence.
18:11 Thaarup, C.J., Noormets, R. Glacier dynamics, deglaciation history and sedimentary processes in Recherchefjorden, Svalbard.
18:15 Alatarvas, R., Strand, K., & O’Regan, M. Provenance study of the De Long Trough sediments: defining the mineralogical signature of the East Siberian Ice Sheet.
18:19 Hingst, J., Hillaire-Marcel, C., Lucassen, F., Vogt, C., Okuma, E., Kasemann, S.A. Holocene variability of the northeastern Laurentide Ice Sheet in the Clyde Inlet area, western Baffin Bay, from radiogenic isotope records in marine sediments
18:23 Shaw, T.A., Tanghua, L., Dhrubajyoti S., Khan, N.S., Baranskaya, A.V., Horton, B.P. Past, present and future sea-level change in the Russian Arctic.
18:27 Ingrosso, G., Ruighi, F., Ceccarelli, C., Giglio, F., Giordano, P., Hefter, J., Langone, L., Miserocchi, S., Mollenhauer, G., Nogarotto, A., Tesi, T. Terrigenous biomarkers in a marine sedimentary record from the Kongsfjorden (Svalbard) and inferred environmental changes during the post-Little Ice Age.
18:31 Okuma, E., Titschack, J., Kienast, M., Hebbeln, D. Impacts of Arctic gateways on sediment routing in northern Baffin Bay.

18:35- 19:00 – Discussion on the theme of the day


Thursday, 27th May 2021

Session 5 – Theme 3: Dynamics of high latitude oceans and sea ice, Chairman: Juliane Muller, Germany and Fiorenza Torricella, Italy

14:00 - 14:30 - Invited talk on Theme 3: Ruedinger Stein (AWI, Germany): The Cenozoic Arctic Climate and Sea Ice History. A Challenge for IODP Expedition 377 (Arctic Ocean Paleoceanography – ArcOP).

14:30 – 16:00 – 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion.

14:30 - 14:45 Regnier, A.M., Mauss, J.J., Cronin, T.M., Dowsett, H.J., Robinson, M.M., Spielhagen, R.F., Kandiano, E.S., Husum, K., Lockwood, R. Surface warming during the MIS 11 and MIS 5 interglacials in the Arctic Ocean based on planktic foraminifera.
14:45 – 15:00 El bani Altuna, N., Ezat, M.M., Rasmussen, T.L., Smik, L., Belt, S.T., Knies, J. Bottom water temperature controlled sea ice variability at glacial abrupt climate changes in the northern Nordic Seas.
15:00 – 15:15 Zhamoida V.A., Nosevich E.S., Pushina Z.V., Ryabchuk D.V., Budanov L.M., Sergeev A.Yu., Neevin I.A. Late Pleistocene and Holocene marine deposits of East Siberian Sea: new data.
15:15 – 15:30 Bazzaro, M., Relitti, F, Lucchi, R.G., De Vittor, C. Speciation and stable isotope composition of sedimentary carbon and nitrogen in NW Barents Sea continental margin during last deglaciation.
15:30 - 15:45 Popova, E. A., Taldenkova, E.E., Krylov, A.A. Petrographic and mineralogical composition of sediments as an indicator of glacier retreat in Franz Victoria Trough: first results from core AT19-22GC.
15:45 – 16:00 Jennings, A. E., Kelleher, R., Brooks, N., Andrews, J.T., Feng, S., Brookins, S., Bennett, R., Jenner, K., & Woelders, L. Stratigraphic revelations of the onset of Arctic/Atlantic throughflow in the Arctic Island Channels.

16:00 - 16:15 – Break

Session 6 – Theme 3: Dynamics of high latitude oceans and sea ice, Chairman: Anne Jennings, USA and Viviana Gamboa Sojo, Costa Rica / Italy

16:15 - 17:45 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

16:15 – 16:30 Godad, S.P., Löwemark, L, Ren, H.A. Changes in Foraminifera Bound Nitrogen Isotopes: Implications for Quaternary Interglacial variations and Climate change
16:30 – 16:45 Wangner, D. J., Bauch, H. A., Kassens, H., Ovsepyan, Y., Rudenko, O., Spielhagen, R. F., Stein, R., Stepanova, A., Taldenkova, E., Rusakov, V. Postglacial opening of Vilkitsky Strait and its paleoceanographic impact on Kara and Laptev seas.
16:45 – 17:00 Pieńkowski, A. J., Husum, K., Belt, S. T., Ninneman, U., Köseoğlu, D., Divine, D. V., Smik, L., Knies, J., Hogan, K.A., Noormets, R. Early Holocene variations of sea-ice, NE Svalbard: Spring sea-ice was always present.
17:00 – 17:15 Faust, J.C., Tessin, A., Fisher, B.J., Zindorf, M., Papadaki, S., Hendry, K.R., Doyle, K.A., März, C. Insights into Arctic shelf carbon cycling from Barents Sea sediments: Is the “rusty carbon sink” really a carbon sink?
17:15 – 17:30 De Rovere, F., Langone, L., Schroeder, K., Miserocchi, S., Giglio, F., Aliani S., Chiggiato, J. Water masses variability in inner Kongsfjorden during 2010-2020.
17:30 – 17:45 Tesi. T., F. Muschitiello, G. Mollenhauer, S. Miserocchi, L. Langone, C. Ceccarelli, G. Panieri, A. Nogarotto, J. Hefter, G. Ingrosso, F. Giglio, P. Giordano, L. Capotondi. Atlantification along the Fram Strait at the beginning of the 20th century driven by Subpolar-Polar connections.

17:45 - 17:55 – Break

17:55 – 18:55 Poster session: 15 posters speed-talk 3 minutes + 1 minutes of discussion

17:55 Melis, R., Morigi, C., Lucchi, R.G., Late Quaternary palaeoceanography and sea-ice history in the Kveithola Trough Mouth Fan (NW Barents Sea).
17:59 Olds, B.M., Cronin, T.M., Regnier, A.M., O’Regan, M., Jakobsson, M. Holocene paleoceanography of Lincoln Sea and Sherard Osborn Fjord, Northern Greenland, based on benthic foraminifera and ostracodes.
18:03 Egorov, A.G., Mishchenko, A.V. Age composition and distribution of winter ice cover in the north-eastern part of the Kara Sea for the period 1997-2020.
18:07 Bronzo, L., Morigi, C. Lucchi, R.G., Lusher, L.A. First detection of microplastics in deep marine sediments from the Kveithola Trough, Barents Sea.
18:11 Taldenkova, E., Gusev, E., Nikolaev, S., Stepanova, A., Novikhina, E., Ovsepyan, Ya., Averkina, N., Spielhagen, R.F., Bauch, H.A., Portnyagin, M., Ponomareva, V. A new long record of the Pleistocene glacial/interglacial environmental variability in the Amerasian Arctic Ocean (Mendeleev Ridge).
18:15 Agafonova E.A., Polyakova Ye.I., Novichkova Ye.A. Atlantic Water advection into Kandalaksha Bay (the White Sea, the European Arctic) during Holocene inferred from diatom and aquatic palynomorph assemblages.
18:19 Torricella, F., Gariboldi, K., Gamboa Sojo, V.M., Douss, N., Lucchi, RG., Morigi, C. Paleoenviromental changes during the last 2 ka BP in the Eastern Side of Fram Strait
18:23 Ovsepyan, Y., Taldenkova, E., Grechikhina, N., Krylov, A. Deglacial and Holocene environmental variability in the western Franz Victoria Trough, Barents Sea.
18:27 Falardeau, J., de Vernal, A., Seidenkrantz, M.-S., Fritz, M. Benthic foraminifer and ostracod assemblages in the Beaufort Sea continental shelf over the last millennia: Evidence of unprecedented changes in the last two centuries.
18:31 Gamboa Sojo, V.M., Morigi, C., Husum, K., Lucchi, R.G.. Paleontological and sedimentological evidences in the Holocenic sedimentary record of the Bellsund Drift (Svalbard – Arctic).
18:35 Tessin Tessin, A., März, C., Matthiessen, J., O’Regan, M., & Schnetger, B. Modern patterns in sedimentary Fe and Mn cycling within the Eurasian Arctic margin and implications for the interpretation of the Arctic sedimentary record.
18:39 Telesiński, M.M., Ezat, M.M., Muschitiello, F., Bauch, H.A., Spielhagen, R.F. Ventilation history of the Nordic Seas deduced from planktic and benthic radiocarbon ventilation ages.
18:43 Bensi, M, Kovačević, V., Langone, L., Aliani, S., Ursella, L., Goszczko, I., Soltwedel, T., Skogseth, R., Nilsen, F., Deponte, D., Mansutti, P., Laterza, R., Rebesco, M., Rui, L., Lucchi, R.G., Wåhlin, A., Viola, A., Beszczynska-Möller, A., Rubino, A. Deep Flow Variability Offshore South-West Svalbard (Fram Strait).
18:47 Jong Jong, B.-J., Löwemark, L., Shen, C.-C., Chang, C.-K., Lo, L., Spielhagen, F.R., Bahr, A. Spatio-temporal Ba/Ca variations of planktic foraminifera (Neogloboquadrina pachyderma) in the Arctic Ocean
18:51 Devendra, D., Pawłowski, J., De Schepper, S., Krajewska, M., Łącka, M., Nguyen, N.-L., Pawłowska, J., Ray, J. L., Simon, M. H., Telesiński, M., Weiner, A.K.M., Zajączkowski, M. Sedimentary ancient DNA - a new proxy to investigate the impact of environmental change on past and present biodiversity in Nordic Seas (NEEDED) - an overview of the research project.

18:55 – 19:20 Discussion on the theme of the day

 


Friday, 28th May 2021

Session 7 – Theme 4: Climatic response to, and interaction between, the different parts of the Arctic system, Chairman: Matt O’Regan, Sweden and Karen Gariboldi, Italy

14:00 - 14:30 - Invited talk on Theme 4: Marit-Solveig Seidenkrantz (Aarhus University, DK): Labrador Sea ocean circulation and west Greenland Ice Sheet extent during the last glaciation.

14:30 – 16:00 – 6 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

14:30 - 14:45 Spielhagen, R.F., Forwick, M., Lemmel, F., Mackensen, A. Low salinity in the western Fram Strait (79°N) at 12.7 - 10.2 ka related to NE Greenland continental shelf deglaciation
14:45 – 15:00 Singh A., Ho S.L., Löwemark L. Freshwater and riverine input in Arctic system: insight from biomarker proxy.
15:00 – 15:15 Szczuciński, W., Dominiczak, A., Forwick, M. Last century sediment accumulation rates in fjords of Svalbard (Arctic) – underrated hot spots for organic carbon burial
15:15 – 15:30 Rymer, K.G., Rachlewicz, G., Buchwał, A., Temme, A.J.A.M., Reimann, T., van der Meij, W.M. The impact of air temperature on aeolian deposition rates in periglacial conditions (Ebba Valley, central Spitsbergen).
15:30 - 15:45 Vermassen, F., Coxall H.K., West, G., O’Regan, M. Testing micro- and nannofossil bioevent correlations in the central Arctic Ocean: is the Pleistocene biostratigraphy consistent?
15:45 – 16:00 Hillaire-Marcel, C., de Vernal, A., Crucifix, M. Mean summer insolation and sea level as natural drivers of the Arctic climate and sea-ice cover

16:00 - 16:15 – Break

Session 8 – General discussion, Chairman: Astrid Lyså, Norway and Caterina Morigi, Italy

16:15 - 16:45 Invited talk on Theme 3: G. Panieri (CAGE, Norway) “Methane in the Arctic Ocean: when did it start?

16:45 – 17:30 - 3 oral presentations of 12 minutes + 3 minutes of discussion

16:45 – 17:00 Ridolfi, E., Wikenskjeld, S., Miesner, F., Brovkin, V., Overduin, P., Arndt, S. Modelling methane production and emission from thawing sub-sea permafrost on the warming Arctic Shelf.
17:00 – 17:15 Chlachula, J., Czerniawska, J. Geo-Environmental Response to Present Climate Warming in Subarctic East Siberia.
17:15 – 17:30 Spolaor, A., Casado, M., Wickström, S., Barbante, C., Barbaro, E., Burgay, F., Bjorkman, M.P., Cappelletti, D., Dallo, F., De Blasi, F., Divine, D., Dreossi, G., Gabrieli, J., Gallet, J.-C., Isaksson, E., Iovino, D., Larouse, C., Luks, B., Martma, T., Maturilli, M., Shuler, T.V., Saiz-Lopez, A., Scoto, F., Stenni, B., Turetta, C., Werner, M., Zannoni, D. Has the Svalbard archipelago reached a climate tipping point? Evidence from an ice core study

17:30- 17:40 – Break

17:40 – 18:30 General discussion, Best Poster /Talk awards and presentation PaleoArc 2022